Mieszkania, które zostały sprzedane w Gdyni. Widać bogatą dzielnicę z lotu ptaka. Baseny, samochody itd.

“Lokatorzy nie płacą, więc sprzedaj mieszkanie”

Jest to pierwsza myśl, która ostatnio pojawiła mi się w głowie, gdy zajmowałem się opłatami za jedną z moich nieruchomości. Nigdy bym nie pomyślał, że w takiej sytuacji mogę pomyśleć “sprzedaj mieszkanie”. Paradoks.

Jest to tak samo złe wyjście z tej sytuacji jak wpisanie w wyszukiwarkę frazy: “sprzedaj mieszkanie Gdynia”. Ciężko rozwiązać ten problem, ale jest pewne rozwiązanie… prewencyjne.

 

Uniknij tego problemu na samym początku – działaj prewencyjnie

Sprawdzenie historii najmu najemcy pozwala zobaczyć, czy mieli oni problemy z niezapłaconym czynszem w przeszłości i pomoże Ci zweryfikować potencjalnych najemców. Przeprowadź kompleksowe badanie i wybieraj mądrze.

Następnie upewnij się, że masz jasną umowę najmu, która odnosi się do kwestii niezapłaconego czynszu. Upewnij się, że najemca ma jasność co do tego, kiedy dokładnie należy zapłacić czynsz i w jakiej wysokości. Weź pod uwagę takie zasady, jak opłaty karne za spóźniony czynsz, chociaż takie zasady mogą stworzyć złe relacje między najemcami a właścicielami.

Sprawdź: Mieszkania Deweloperskie Bydgoszcz

Wreszcie, możesz rozważyć zaoferowanie zniżki za czynsz zapłacony na czas. Motywuje to najemców do szybkiego płacenia czynszu, a Ty poświęcisz mniej energii i wysiłku na ściganie ich.

Jeśli jeszcze kiedykolwiek najdzie Cię myśl: “sprzedaj mieszkanie”, gdy napotkasz problemy z najemcami, to zastanowisz się przynajmniej dwukrotnie, gwarantuję Ci to. Jednak nadal radzimy działać zapobiegawczo – czyli mądrze.