Środki ostrożności podczas korzystania z piły spalinowej

Piła spalinowa jest przenośnym narzędziem, które tnie drewno za pomocą szybko poruszającego się łańcucha, który obraca się wokół prowadnicy, może szybko przycinać, ścinać, okrzesywać i przewracać drzewa. Jest to również najbardziej niebezpieczne urządzenie dostępne bez licencji.

Ostrze piły spalinowe Bydgoszcz jest tak zaprojektowane, żeby móc ciąć  górną lub dolną częścią, prawie wszystko, co styka się z górną połową końcówki ostrza, może zmienić pęd cięcia i spowodować odbicie w twoją stronę. Taki odrzut może prowadzić do katastrofalnych obrażeń, więc użytkownicy muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności i zawsze postępować zgodnie z właściwą formą używania piły spalinowej, aby uniknąć katastrofy.

Zanim zaczniesz

Niezależnie od tego, czy uczysz się obsługi piły łańcuchowej po raz pierwszy, czy w ramach rutynowej pracy, nigdy nie używaj tego narzędzia samodzielnie. Kiedy coś idzie nie tak, dzieje się to szybko. Posiadanie przyjaciela w pobliżu może uratować ci życie. Jeśli pracujesz w lesie, ustaw flagę bezpieczeństwa ruchu drogowego przy swoim samochodzie. Upewnij się, że ktoś wie, gdzie jesteś i kiedy zamierzasz wrócić. Miej pod ręką apteczkę z co najmniej jednym bandażem do krzepnięcia krwi.

Noś wszystkie niezbędne środki ochrony osobistej, w tym czapki, kask z piłą łańcuchową z osłoną twarzy, rękawice i buty ze stalowymi noskami lub buty do wycinania drewna. Nigdy nie noś luźnej odzieży, ponieważ może ona wbić się w zęby piły.

Znajdź wygodną pozycję i trzymaj obie stopy mocno osadzone podczas pracy. Trzymaj pilarkę dwiema rękami i pod kątem lub nieco z boku, a nie bezpośrednio przed sobą, na wypadek odbicia.

Nigdy nie używaj piły spalinowe Bydgoszcz na drabinie i nigdy nie tnij gałęzi, które są wyżej niż twoje ramię. (Jeśli chcesz ciąć coś wyżej, rozważ zupełnie inne narzędzie: ręczną piłę linową, często zwaną kieszonkową piłą łańcuchową). Aby usunąć dolne gałęzie i korzenie przyporowe przed ścięciem drzewa, przetnij w dół i użyj łańcucha ciągnącego (to część łańcucha, która owija dno drążka). Jeśli drzewo jest pochyłe, zawsze pracuj z niego pod górę.

Na koniec pamiętaj jeszcze, aby pamiętać o lokalizacji wszystkich linii energetycznych i nigdy nie ścinać drzew w miejscach, w których znajdują się linie użyteczności publicznej, pojazdy, budynki, a zwłaszcza ludzie w odległości dwóch i pół długości drzewa.