Fakty na temat bolących mięśni

Nie można całkowicie uniknąć bólu mięśni. Lekarze sportowi zalecają, aby do treningu nowych grup mięśni podchodzić możliwie delikatnie i stopniowo je zwiększać. Gorąca kąpiel lub wizyta w saunie mogą pomóc złagodzić ból. Lepiej kontynuować trening z mniejszą intensywnością niż robić całodniową przerwę. Jeśli więc po bieganiu masz zakwasy w łydkach i udach, pomocny może być szybki spacer następnego dnia, który sprawi, że bolące mięśnie szybciej się zregenerują. Sprawdź: Bydgoszcz fizjoterapia

Co zrobić, jeśli boli?

Pierwszą zasadą jest natychmiastowe zaprzestanie wysiłku, schłodzenie i uniesienie dotkniętego obszaru, aby krew i limfa mogły cofnąć się. Pierwsza pomoc: pauza, lód, kompresja i uniesienie. Jednak przypadku skurczów, ciepła i delikatnego rozciągania, przeciążony mięsień – zamiast lodu – znów się rozluźnia. Przede wszystkim ważne jest, aby poważnie potraktować czas wolny.. Nawet jeśli ból ustąpi, wskazane jest powstrzymanie się od uprawiania sportu przez kilka dni, aby później delikatnie zacząć od nowa. Po dwóch – trzech dniach wykonaj delikatną obróbkę cieplną i lekki trening, taki jak jazda na rowerze.

Zwłaszcza gdy sport jest związany z pasją, nie zawsze można uniknąć bezmyślnych ruchów. Niemniej jednak ukierunkowany trening rozgrzewkowy może chronić układ mięśniowo-szkieletowy przed bolesnymi błędami. Przy dobrym treningu rozgrzewającym komórki mięśniowe zostają podgrzane do temperatury roboczej. Dlatego dobrze jest, jeśli ciało kontroluje pewne sekwencje ruchu quasi podczas snu. Można to osiągnąć poprzez ćwiczenia koordynacyjne dostosowane do sportu. Mobilność można również trenować. Dynamiczne ćwiczenia mobilizujące mają na celu poprawę interakcji między stawami i mięśniami stawów.