Grzybica – wstydliwy problem

Wiele słyszymy o grzybicy , ale na pewno większość z nas nie wie co to jest za choroba, czym się objawia i jak ją leczyć. Panuje przekonanie, że najczęstszym rodzajem grzybicy jest grzybica stóp. Jednak równie często i równie dotkliwie atakuje grzybica paznokci, nie tylko u stóp ale też u rąk.

Jest to zakaźna choroba wywoływana przez różne rodzaje mikroskopijnych grzybów. Objawy takiego schorzenia są łatwe do rozpoznania i zdiagnozowania; są to przebarwienia, łamliwość oraz zgrubienia i bruzdy na płytce paznokcia.
Do zakażenia dochodzi w ciepłym i wilgotnym środowisku. Sprzyjać temu mogą równoległe choroby, wiek powyżej 50 lat, zaburzenia krążenia, otyłość. Chodzenie boso również może być przyczyną zarażenia się grzybicą paznokci. Zarazić można się bardzo szybko, gorzej jest z pozbyciem się tego dokuczliwego przypadku. Jak ją leczyć?

Po pierwsze i najważniejsze, trzeba odwiedzić lekarza dermatologa i wykonać skórne badania ambulatoryjne. W zależności jaki jest stopień zaawansowania choroby stosuje się następujące metody: leczenie ogólne, leczenie miejscowe oraz chirurgiczne usuwanie zajętych chorobą paznokci. Leczenie ogólne jest najczęściej stosowane, jednak kiedy nie przynosi ono wymiernych skutków podejmowane zostaje leczenie miejscowe w formie kremów i maści do paznokci. Zabieg chirurgiczny jest bardzo rzadko stosowany, jedynie w sytuacjach gdy grzybicy towarzyszy uciążliwy ból.

Powszechnie uważa się, że grzybica to choroba dotykająca osoby starsze, jednak nie tylko. Dlatego też ważne jest uświadamianie młodych ludzi i profilaktyka, by zapobiec możliwym nieprzyjemnościom.