Między dietą, a pustymi kaloriami…

Diety odchudzające – zmora dużego odsetku społeczeństwa! Kosztują one sporo wyrzeczeń a często okazuje się, że nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów. Na co dzień,  mało z nas przywiązuje odpowiednią uwagę do tego co spożywa, w jakich ilościach i czy jego codzienna dieta jest bogata we wszystkie niezbędne składniki.

Okazuje się, że wiele osób spożywa za dużo pustych kalorii, które są zawarte w takich pokarmach jak fast foody czy słodycze. Tzw. “puste kalorie” to takie składniki które dostarczają organizmowi krótkofalowy przyrost energii  a nie dostarczają żadnych wartości odżywczych.  W dzisiejszym świecie na każdym kroku, niestety, spotykamy się właśnie z tego typu produktami, które kuszą swoim smakiem. Jednak to ich najbardziej powinniśmy unikać! Spożywanie ich w dużych ilościach prowadzi do nadwagi i chorób, między innymi trzustki i wątroby.

Popularnym produktem zawierającym puste kalorie jest alkohol. Dla przykładu: 1 gram alkoholu dostarcza ok. 7 kcal – dodajmy, że kalorie które dostarcza alkohol są w pierwszej kolejności  zmienione na tłuszcz co sprzyja powstawaniu nadwagi. Popularna setka wódki ma tyle samo kalorii co stugramowa porcja łososia!  Ale jak wiadomo wszystko jest dla ludzi, więc w umiarkowanych ilościach, wraz ze zbalansowaną dietą można spożywać rozsądne ilości produktów „pustokalorycznych” co jakiś czas.

A dodatkowo by mądrze kontrolować swoją dietę warto sprawdzać BMI (Body Mass Index) czyli wskaźnik masy ciała, popularnie dostępny, chociażby w sieci. Dzięki niemu będziemy mogli kompleksowo dbać o swoje ciało.