HUAWEI NOVA – Kolejny mocny i ładny Huawei

To się powoli zaczyna robić nudne – do redakcyjnych testów przychodzi kolejny smartfon Huawei i po raz kolejny zajmuje miejsce w pierwszej trójce urządzeń Dual SIM. Czołówka prezentuje się obecnie następująco: Huawei Honor 8. Huawei Nova i Huawei Honor 6 Plus.

Zajmujący drugą pozycję Nova to urządzenie kosztujące 1700 zł. Jest on zatem jednym z droższych modeli w zestawieniu. Czy jest wart swojej ceny? Wybierając Novę, nie spodziewajmy się wydajności sztandarowych modeli Samsunga – to nie ta półka. Niemniej jednak w codziennym użytkowaniu testowanemu modelowi niczego nie brakuje. Android 6.0 z nakładką Emotion Ul 4.1 działa bardzo płynnie: nie stanowi problemu uruchomienie wielu aplikacji, a wymagające gry jak np. Asphalt 8 czy GTA: San Andreas się nie zacinają. Trzeba jednak przyznać, że testowany miesiąc temu Honor 8 w benchmarkach syntetycznych wypadał lepiej. EMUI ma kilka wartych odnotowania funkcji. Umożliwia m in. określenie, które aplikacje mają dostęp do WLAN, a które do połączenia komórkowego. Niekiedy przydatny okazuje się „wiszący” przycisk ze skrótami do ważnych funkcji czy dodatkowy przycisk w pasku nawigacyjnym służący do otwierania paska powiadomień. Znajdziemy tu również tryb obsługi w rękawiczce oraz obsługi jedną ręką (elementy ekranu są pomniejszane i przesuwane na jedną stronę ekranu, by można je było sięgnąć kciukiem).

Warte uwagi są też gesty, na przykład odwrócenie telefonu w celu wyciszenia czy przyłożenie do ucha skutkujące szybkim odebraniem połączenia. Nova ma na pokładzie Snapdragona 625, 3 GB pamięci operacyjnej i 32 pamięci flash. Do tego wyposażono ją w port USB typu C z funkcją hosta, moduł NFC, radio FM i łączność LTE. Jako akcesorium można dokupić inteligentny pokrowiec umożliwiający wyświetlanie krótkich powiadomień. Bardzo duży zakres regulacji jasności ekranu ułatwia korzystanie z niego zarówno w ciemnym pokoju, jak i w pełnym słońcu. Funkcja redukcji emisji niebieskiego światła przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia oczu podczas czytania w ciemności. Aparat jest niezły, choć nie doskonały. Fotografie mają ładne kolory, ale momentami brak detali.