Białaczka – jak z nią skutecznie walczyć?

Na białaczkę choruje coraz więcej osób i coraz częściej ta choroba dotyka dzieci. W porę zdiagnozowana białaczka i podjęte leczenie prowadzi najczęściej do całkowitego wyleczenia.

Białaczka to inaczej choroba krwi, potocznie również nazywana rakiem krwi. Charakteryzuje się zmienioną liczbą leukocytów we krwi, szpiku oraz narządach wewnętrznych głównie śledzionie i węzłach chłonnych. Białaczka jest chorobą uleczalną, ale nie leczona i w bardzo zaawansowanym stadium może prowadzić do śmierci. Mimo, że przeprowadzono wiele badań to jak na razie nie znaleziono jednoznacznych przyczyn tej choroby, dlatego też sposób i metody leczenia są różne w zależności od stopnia rozwoju choroby i organizmu osoby chorej, z reguły przeszczep szpiku od osoby której szpik jest zgodny ze szpikiem chorego ratuje życie.

Choroba ta bardzo często objawia się niedokrwistością, bladością, powiększaniem się węzłów chłonnych, wątroby i śledziony, osoby chore na białaczkę często odczuwają osłabienie i zmęczenie. Niepokojącym sygnałem na początku są złe wyniki badań krwi – zbyt duża ilość białych krwinek oraz w bardziej zaawansowanym jej stadium bóle mięśni i stawów, gorączka – objawy podobne do grypowych.