Skarby kuchni orientalnej – kuchnia szanghajska

Kuchnia azjatycka jest bardzo ogólnikowym stwierdzaniem, tak samo jak kuchnia orientalna czy amerykańska. Wietnamska, japońska, chińska – dla nas to wszystko jedno. Jeśli jednak ktoś wspomni o kuchni chińskiej, to zazwyczaj nie mamy problemu ze sprecyzowaniem i wymienieniu kilku podstawowych potraw. Niestety rozbieżność jest ogromna. Dla jednych będzie zupka chińska, dla innych sajgonki, dla innych jeszcze jakieś zupy czy makarony. Taką różnorodność można dostrzec w restauracjach orientalnych jak kuchnia wietnamska Poznań A z czym się nam najczęściej kojarzy? Chyba z dużą ilością aromatycznych przypraw i ostrością. Niewiele osób jednak wie, że kuchnia chińska jest bardzo różnorodna i dzieli się na kilka regionalnych odmian, które oczywiście mają cechy wspólne, ale również ze względu na uwarunkowania klimatyczne, wiele się różnią.

O ile przy kuchni chińskiej często mówimy o ostrości, to kuchnia szanghajska jest chyba najdelikatniejszą ze wszystkich regionalnych kuchni chińskich. Na podstawie tej kuchni oraz syczuańskiej można idealnie zauważyć jak bardzo dania chińskie mogą się różnić, ponieważ ta wykształcona w okolicach Szanghaju jest łagodna i bardzo słodka, a syczuańska wprost przeciwnie.

Kuchnia szanghajska przejmowała smaki wielu okolicznych regionów, aby następnie stworzyć jedną, specyficzną, regionalną odmianę. Na pewno charakterystyczne dla tej kuchni jest używanie sporej ilości alkoholu. Wykorzystywane jest to głównie przy marynowaniu mięs, aby je jak najbardziej skruszyć. Niezwykle popularny w Polsce smak słodko-kwaśny, jest w tej kuchni często spotykany. Wszystko wydaje się wręcz idealne, więc dlaczego kuchnia t jest kontrowersyjna? Wszystko z powodu produktów, które łagodnie mówiąc, nie charakteryzują się przyjemnym aromatem. Niewielu śmiałków z Europy spróbowałoby stuletnich, sfermentowanych jaj.