Szlachetne zdrowie…

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz.” Ponadczasowe słowa napisane przez Jana Kochanowskiego dobrze znane są osobom które, często niezależnie od siebie, cierpią na bóle i zawroty głowy, bóle mięśni, apatię, rozdrażnienie, duszności a nawet omdlenia. Takimi objawami charakteryzuje się nadwrażliwość na wahania atmosferyczne zwana meteoropatią.

Zmieniające się ciśnienie powietrza, wiatr, stopień nasłonecznienia oraz temperatura to czynniki pogodowe które mają najistotniejszy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wszystko jednak zależy od klimatu. W Polsce, gdzie bardzo często musimy zmagać się ze zmianami pogody, często drastycznymi, odsetek osób cierpiących na meteoropatię jest wyższy w porównaniu np. z krajami basenu Morza Śródziemnego.

Zdrowie a pogoda? Jak to się dzieje, że pogoda, pozornie niezwiązana z wewnętrznymi procesami życiowymi człowieka, ma taki wpływ na jego samopoczucie?

Wpływ pogody na zdrowie jest badany od wielu zarania dziejów. Już Hipokrates pisał iż choroby zmieniają się wraz ze zmianą pór roku. Obecnie badaniem wpływu pogody na fizjologię organizmów zajmują się nauki takie jak biometeorologia i bioklimatologia. Wśród tych nauk ze względu na przedmiot badania możemy wyróżnić wiele dyscyplin np. zoobiometeorologie badającą wpływ pogody na zwierzęta lub chociażby bardzo ciekawą dziedzinę jak meteorofizjlogię sportu badającą zależności miedzy osiągnięciami sportowców a czynnikami klimatycznymi.

Potwierdzone naukowo jest iż największy wpływ na samopoczucie ma promieniowanie elektromagnetyczne o niskich częstotliwościach, które pojawia się między innymi w czasie burzy. W powietrzu zawsze znajduje się pewna ilość jonów, ale jeśli wzrośnie, organizm nie jest w stanie sobie z nią poradzić przez co reaguje rozdrażnieniem,  złym samopoczuciem i wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Wzrost jonów w powietrzu wywoływany jest najczęściej wysoką temperaturą lub wysokim napięciem.  Dlatego też podczas burzy dochodzi do większej ilości wypadków i zgonów gdyż reakcje organizmu są opóźnione a koncentracja obniżona.

Innym potwierdzonym czynnikiem który niekorzystnie wpływa na zdrowie są wiatry fenowe.  W naszym kraju to wiatr halny. Jest to silny, ciepły, suchy i porywisty wiatr, Występuje na skutek różnic ciśnień między stronami grzbietu górskiego. Co powoduje? Nagły wzrost temperatury powietrza, posuchę, zimą topnienie śniegu. Wśród meteoropatów wyczuwany jest dużo wcześniej. Drastyczne zmiany pogody i co za tym idzie samopoczucia i nastroju podczas halnego były przyczyną wielu kłótni i sporów dlatego też, szczególnie wśród górali, przyjęło się powiedzenie „duje halny”.