Powiększanie przestrzeni fototapetą

Dziś mamy dla Was mały poradnik, co zrobić, by za pomocą fototapety optycznie powiększyć przestrzeń i jednocześnie zmienić klimat pomieszczenia. Niektóre wzory potrafią zdziałać bardzo wiele – grając kolorami, nasyceniem i odcieniem barw, oraz odpowiednio rozplanowanym układem linii na fototapecie można całkowicie odmienić wnętrze. Jeśli nie mamy konkretnego pomysłu, warto zwrócić się do specjalistów, np. Projektanci wnętrz Bydgoszcz

Barwa – ciepła czy zimna, jasna czy ciemna?

Pierwszym krokiem do powiększenia przestrzeni jest wybór odpowiedniego koloru. To kwestia może nie oczywista, ale za to nieskomplikowana: barwy ciepłe i barwy ciemne wydają się być bliżej odbiorcy, barwy chłodne i jasne sprawiają wrażenie, że znajdują się dalej. Najlepiej zdecydować się więc na fototapetę utrzymaną w palecie jasnych chłodnych barw: błękitów, zieleni, lawendy, bladej cytrynowej żółci, szarości i bieli (czystej lub złamanej), lub z przewagą jasnych i chłodnych odcieni, takich jak na zdjęciu poniżej.

Odpowiedni motyw:

Wybór motywu fototapety jest kluczowy, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza. Najlepiej sprawdzą się zdjęcia przestrzeni przeciętej wyraźnymi liniami prowadzącymi do jednego punktu styku, wyraźnie pokazującymi perspektywę. Ściana pokryta fotografią zrobioną ze środka mostu, tunelu, uliczki będzie dawała wrażenie, że możemy zrobić jeszcze kilka kroków do przodu.

Kontynuacja kolorów i faktur:

Żeby zmaksymalizować wrażenie perspektywy i przesunięcia ściany warto wykorzystać jeszcze jeden trik kolorystyczny i powtórzyć na fototapecie barwy zastosowane w pomieszczeniu. Jeżeli więc wnętrze utrzymane jest w odcieniach szarości najlepiej wybrać fototapetę powielającą te barwy (ewentualnie w wersji jaśniejszej, bądź chłodniejszej). Dobrym pomysłem jest także „przedłużenie” wzoru i koloru podłogi na fototapetę – jeżeli w pomieszczeniu ułożone są deski idealnym rozwiązaniem będzie wybór tapety przedstawiającej np. drewniany pomost, jeśli na podłodze mamy płytki ceramiczne – fototapeta przedstawiająca uliczkę wyłożoną kamieniem w podobnym kolorze sprawdzi się najlepiej.

Oświetlenie:

Doświetlone pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, dlatego warto zdecydować się na fototapetę w jasnej barwie, o delikatnym połysku, która odbije więcej światła. Najmocniejszy efekt „wtopienie” fototapety w ogólną przestrzeń da ustawienie górnego oświetlenia w takim punkcie, by sprawiało wrażenie, jakby nie tylko ściany, ale też „przestrzeń” na fototapecie była nim oświetlona. Również światło naturalne, wpadające przez okno będzie naturalnie współgrało z fototapetą, jeżeli nakleimy ją tak, by wydawało się, że promienie słoneczne oświetlają meble i dodatki w pomieszczeniu i padają także na rzeczywistość przedstawioną na fototapecie.